
Vår skola har ett fantastiskt läge i Coronado, omgärdad av en 5 000 kvm stor tropisk park, och endast 10 km från centrala San José. Ursprungligen låg här en gammal bondgård som gick under namnet “Gudarnas plats” och många lektioner hålls ute i den vackra parken, under trädens skugga. Skolan erbjuder välutrustade och trevligt möblerade klassrum, seminarierum, en trevlig terrass, bibliotek, ett fullt utrustat kök och en cafeteria. Om du vill koppla av på ett aktivt sätt, kan du spela bordtennis, låna en cykel eller använda den lilla basketplanen som finns på skolområdet. Du kan även kombinera studierna i Coronado med den trevliga kustorten Jacó. I Jacó studerar du nära stranden och kan därmed kombinera dina studier med sol och härliga bad.
Skolan erbjuder ett omfattande aktivitetsprogram, som guidade stadsturer, matlagningslektioner, fester, danslektioner (salsa, cumbia, merengue) och utflykter till kaffeplantager och kafferosterier, till Costa Ricas universitet, till jade- eller guldmuséet i San José och till marknader. Om du är sportintresserad kan du använda det privata multi-sportcenter som finns i Moravia (simning, tennis, basket, volleyboll, fotboll, pizzeria och mycket annat erbjuds).
Flottfärder på Costa Ricas otämjda och måleriska floder är kanske landets populäraste fritidssysselsättning. Forsränning, surfing, att dyka eller snorkla är också mycket populärt. Costa Rica sägs vara ett av världens fem bästa ställen för surfing, och man kan skryta med den längsta vänstercurlen någonstans. Passa på och trampa mountainbike genom djungeln och hör kongoapornas skrik när de märker ut sina territorier. Eller ta linbanan som går högt över marken genom skogens lövtak, där du delar utrymmet med sengångare, tropiska fåglar och kanske till och med djur som ännu inte artbestämts. Coronado ligger bara en halvtimme från nationalparken Braulio Carrillo, så det finns gott om utrymme för upptäcktsfärder! Huvudstaden San José är inom bekvämt räckhåll och den populära stranden Jacó ligger på en dryg timmes avstånd. Om du skulle vilja bli närmare bekant med en vulkan finns Irazu en bit härifrån.