
Följ en av våra studenter Simon som bloggar om studentlivet i Tokyo!
Vid vår enormt populära språkskola, ISI, i Tokyo studerar du med studenter från världens alla hörn i en dynamisk och kreativ miljö. ISI Language har lång erfarenhet av att undervisa i japanska och lärarna är väl- utbildade, trevliga och mycket hjälpsamma. Språkutbildningarna håller hög akademisk standard och många av våra studenter har efter avslutad språkutbildning studerat vidare vid ett japanskt universitet. Studentlivet i Tokyo är otroligt intensivt och spän- nande och vår skola anordnar mängder av olika aktiviteter och utflykter under terminens gång.
ISI Language School är beläget i det populära och trendiga Takadanobaba distriktet, endast ett par minuters promenad stationen. Faciliteterna är de allra bästa och inkluderar bland annat: moderna och fullt utrustade klassrum, bibliotek, studierum, studentlounger, datasalar med tillgång till internet för våra studenter, med mera. Takadanobaba är ett spännande område med stora internationella influenser och området sjuder av liv från morgon till kväll. Nära skolan finns lummiga parker där studenterna samlas under rasterna för att koppla av eller läsa läxor. Alla våra studenter får en fadder som hjälper nyanlända att komma in i studentlivet i Tokyo. Faddrarna är andra svenska studenter som redan studerat en tid på skolan.
Är du intresserad av att läsa vidare på ett japanskt college eller universitet efter dina språkstudier så hjälper skolan dig med förberedelse och ansökningar. Många av våra studenter går vidare och studerar på ett universitet eller college i Japan efter de studerat japanska. Här kan du ladda ned en lista på de skolor som var populära att läsa vidare på under 2011! Vår studievägledare för japanska har besökt skolan i Tokyo flera gånger, så har du frågor eller funderingar kring hur det är att läsa japanska i Tokyo är du varmt välkommen att kontakta oss. Skall du åka till Tokyo så är du välkommen att göra ett besök på skolan, den hjälpsamma per- sonalen visar dig gärna runt och du kan även sitta med på en lektion. Kontakta oss så hjälper vi dig att boka in ett möte. När du befinner dig i Japan på ett studentvisum har du möjlghet att jobba halvtid (20 timmar i veckan) vid sidan av dina studier. Några av våra studenter har bland annat jobbat som modeller, servitörer, lärare i engelska och på IKEA vid sidan av sina studier. Efter avslutade studier har flera av våra studenter fått heltidsjobb på IKEA i Japan. Mer information om skolan finner du HÄR!