


Vid vår enormt populära internationella språkskola i Tokyo studerar du med studenter från världens alla hörn i en dynamisk och kreativ miljö. Skolan har lång erfarenhet av att undervisa i japanska som andraspråk och lärarna är välutbildade, trevliga och mycket hjälpsamma. Språkutbildningarna håller hög akademisk standard och många av våra studenter har efter avslutad språkutbildning studerat vidare vid ett japanskt universitet. Studentlivet i Tokyo är otroligt intensivt och spännande och vår skola anordnar mängder av olika aktiviteter och utflykter under terminens gång.
Skolans första campus International Study Institute har ett perfekt läge vid Kandagawa floden, alldeles nära Kabukicho distriktet som är ett välkänt nöjesområde med shopping, restauranger, biografer och barer. Skolan ligger endast en kort promenad från Takadanobabastationen och härifrån når du med lätthet Tokyos övriga delar. Studierna bedrivs i ljusa och trevliga klassrum, samtliga utrustade med alla de faciliteter som krävs för din språkinlärning. Skolans andra campus ISI Language school är beläget i omåttligt populära Shin-Okubo, endast ett par minuters promenad från Takodanobaba stationen och cirka 20 minuters promenad från International Study Institute. Shin-Okubo är ett spännande område med stora internationella influenser och restauranger från alla världens hörn. Nära skolan finns lummiga parker där studenterna samlas under rasterna för att koppla av eller läsa läxor. Vid båda campusen studerar du i ljusa och trevliga klassrum, samtliga utrustade med alla de faciliteter som krävs för din språkinlärning och vid skolorna finns även bibliotek samt IT/Datasalar med tillgång till internet för våra studenter.
Är du intresserad av att läsa vidare på ett japanskt college eller universitet efter att dina språkstudier hjälper skolan dig gärna med förberedelse och ansökningar. Våra studierådgivare för japanska har besökt skolan i Tokyo flera gånger, så har du frågor eller funderingar kring hur det är att läsa japanska i Tokyo är du varmt välkommen att kontakta oss. Skall du åka till Tokyo så är du välkommen att göra ett besök på skolan, den hjälpsamma personalen visar dig gärna runt och du kan även sitta med på en lektion. Kontakta oss så hjälper vi dig att boka in ett möte. När du befinner dig i Japan på ett studentvisum har du möjlghet att jobba halvtid (20 timmar i veckan) vid sidan av dina studier. Några av våra studenter har bland annat jobbat som modeller, servitörer, lärare i engelska och på IKEA vid sidan av sina studier. Efter avslutade studier har flera av våra studenter fått heltidsjobb på IKEA i Japan.