Finland Denmark Norway

Vår skola New York Film Academy


The New York Film Academy har ett fantastiskt läge mitt på Manhattan i Tammany Hall Building på Park Avenue. Denna världsberömda filmakademi skapades för att tillfredställa en ny och modern generation av passionerade filmskapare som som vill lära sig filmskapandets gedigna hantverk och utveckla sin personliga stil genom att antingen göra egna filmer, lära sig agera framför kameran, producera film, skriva för film eller skapa animation.

Utbildningar är avsedda för seriösa och engagerade elever som vill leva, andas och studera film i de högt kvalificerade utbildningsprogrammen. Du kan välja mellan program i Filmmaking, Acting for Film, Producing, Screenwriting, Documentary Film, 3D-Animation, Musical Theatre eller Digital Journalism. Akademin, som grundades 1992, har snabbt gjort sig ett namn som en av USA:s förnämligaste filmskolor.  Här studerar du i små klasser med handledning av mycket kvalificerade lärare, som både haft regissören Steven Spielbergs och skådespelaren Pierce Brosnans söner som elever vid skolan. Och namnet till trots, så finns skolan inte bara i New York utan även i Los Angeles, London, Paris, Florens och vid Harvard University i Boston.

Filosofin är enkel: ”learning by doing” och tempot är högt vilket innebär en hel del arbete under både kvällar och helger. Och här slösas det inte någon tid, redan första veckan börjar ni filma, agera, skriva eller producera, allt beroende på vilket utbildningsprogram som valts! Klasserna är små, det vanliga är att klasserna har mellan sju till tio elever, vilket möjliggör mycket uppmärksamhet och personlig handledning från dina lärare som kan ägna tid och energi åt varje enskild student. Målet är inte att studenterna skall tävla med varandra, utan att var och en skall utveckla sin personliga stil efter sina egna förutsättningar. De flesta program kräver inga förkunskaper men det krävs av dig att du tar utbildningen seriöst och är beredd att arbeta hårt. Det populäraste programmet på skolan är de ettåriga filmutbildningarna Acting for Film och Filmmaking – som kan tillgodoräknas som del av en Bachelor vid flera amerikanska universitet.

InformationVisum Om du skall studera längre än tre månader i USA behöver du ansöka om studentvisa. Processen är ganska omfattande vilket innebär att du måste ansöka i god tid före kursstart (ca 3-6 månader). Tillsammans med ditt bekräftelsebrev sänder vi dig mer information om hur du går tillväga med din visumansökan.
CSN