Upplev Frankrike med sommarkurser på internationell handelshögskola!
Kurser i ekonomi, management & kommunikation
Utflykter & sociala aktiviteter
1-8 veckor, 4 ECTS per vecka
Fyll i vårt korta formulär (tar mindre än 1 minut)
Vi kontaktar dig inom 48h för rådgivning
Vår service är helt kostnadsfri
| Varaktighet | 1–8 veckor, valfritt antal veckor |
| Kursstart | Från 18 maj 2026 |
| Ämnesområden | Business, ekonomi, marknadsföring & kommunikation |
| Studiepoäng | 4 ECTS per vecka (max 30 ECTS) |
| Plats | Nantes, Frankrike – livlig studentstad vid Loirefloden med kultur, historia och utflyktsmöjligheter |
Sommarkurser på Audencia Business School är perfekt för dig som vill
Kurserna fokuserar på marknadsföring, management och kommunikation, och du studerar i små klasser med dynamiska projekt tillsammans med studenter från hela världen.
Förutom studierna får du chansen att
Du kan läsa valfritt antal veckor upp till 8 veckor, med 4 ECTS per vecka (max 30 ECTS).
Sommarkurserna på Audencia i Frankrike riktar sig till dig som är klar med gymnasiet eller är student och vill
Nantes ligger vid Loirefloden, bara två timmar från Paris och nära Atlantkusten. Här pluggar du i en levande studentstad med slott, historiska miljöer, caféer och det franska köket runt hörnet. Sommaren bjuder på festivaler, kultur och utflykter i Bretagne – perfekt för dig som vill kombinera studier med upplevelser.
STUDIN är officiell representant för Audencia Business School och hjälper dig gratis med information, studievägledning och ansökan.
| Ansökningstid | Ansökan sker löpande. |
| Förkunskaper | Gymnasieexamen eller motsvarande. Goda kunskaper i engelska. |
| Startdatum | Sommarkurser startar 18 maj och pågår under 8 veckor. Du väljer själv antal veckor och startdatum. |
| CSN | Du kan ansöka om CSN för att finansiera en sommarkurs utomlands. Inom EU krävs minst tre sammanhängande studieveckor. Utanför EU gäller minst 13 veckor. Både du och utbildningen behöver uppfylla CSN:s villkor. Läs mer om studielån för sommarkurser på CSN:s webbplats. |
| Skolkostnader | Kontakta oss för kursavgifter. |
| Boende | Skolan erbjuder boende i externa studentresidens och delad lägenhet. Du kan även välja att boka boende på egen hand. |
”Förutom att vi har fått nya kunskaper inom ekonomi och finans och inte minst engelskan så har vi haft det riktigt kul och träffat otroligt många nya vänner…”
Fristående kurser, Study abroad
Regent’s University London
Har du frågor om sommarkurser utomlands? Vi hjälper dig med allt från kursval och CSN till boende och ansökan – helt kostnadsfritt.
Hör av dig så guidar vi dig vidare!
Kostnadsfritt
Ledande i Sverige på utlandsstudier
Mer än 30 års erfarenhet
STUDIN är en helt kostnadsfri tjänst! Vi sponsras av universitet och är därför helt gratis för dig som vill studera utomlands.